שיקום מבנים

מתי זה נדרש וכיצד עושים זאת?

שיקום מבנים מהווה היבט חשוב ביותר, של תחזוקת מבנים לאורך הזמן. בישראל קיימים לא מעט מבנים ישנים, אשר השנים עשו את שלהן והחלישו אותם. במקרים כאלה, במבנים היסטוריים ובמצבים נוספים, עשוי להידרש תהליך של שיקום. זאת, הן בפני סיכוני קריסה כתוצאה מהמשך השימוש הרגיל והן מבחינת סיכונים כגון רעידות אדמה. כידוע, נושא חשוב זה קיבל ביטוי גם בהחלטות ממשלה שונות, כגון תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38).

 

מתי זה דרוש? 

סיוע של קבלני שיקום מבנים, עשוי להידרש בין השאר במקרים הבאים:

 • התיישנות המבנה: התיישנות טבעית, אשר מביאה לבלאי בחלקים שונים של המבנה. כאשר הבלאי הוא ביסודות, הוא עשוי להיות מסוכן במיוחד ואז היבט התיקון יהיה חשוב ודחוף במיוחד.
 • שינוי בתכנון המבנה או באופן השימוש בו: לא מדובר רק על שיקום מבנים ישנים. חיזוק המבנה עשוי גם לתת מענה, למקרים מיוחדים שבהם דרישות החוזק מהמבנה עולות, גם ביחס למצבו המקורי. למשל, כאשר שינוי מתוכנן באופן השימוש במבנה, מחייב הגדלת יכולת נשיאת העומסים.
 • במקרים של נזק יוצא דופן: מלבד בלאי טבעי, מבנים עשויים להינזק גם עקב מקרים יוצאי דופן. למשל, עקב שריפה או רעידת אדמה בעוצמה חריגה.
 • תיקון טעויות: עשויות להיות טעויות שונות בתכנון המבנה או בתהליכי בנייתו. במקרה זה, שיקום מבנים יספק הזדמנות לתקן גם טעויות כאלה.

התועלות המרכזיות של שיקום מבנים ישנים

תהליך שיקום מבנים מקצועי למבנה ישן, יספק את התועלות החשובות הבאות:

 • בטיחות: מבנים שגילם מעל לשלושים שנה, נוטים להיות במצב גרוע למדי. לעתים, מצבם קריטי במידה כזו, שהם מהווים סיכון בטיחותי לחיי אדם ולרכוש.
 • היבטי חוק ורגולציה: מבנים חייבים לעמוד בתקנות שונות. למשל תקנות לגבי סוג הרצפה ותקינותה, בעסקים שבהם היא חשופה לחומרים כימיים מסוימים. תקנות המשרד לאיכות הסביבה עשויות לדרוש מניעת הגעה של חומרים כאלה למי התהום. לשם כך, ייתכן שבמסגרת תהליך השיקום יותקן במקום ציפוי אפוקסי. אגב, גם תהליכי השיקום מחויבים בתאימות לתקנים, כגון תקן ישראלי 1877.
 • תועלות כספיות: שיקום מבנה עשוי להיות כרוך בהוצאה כספית לא קטנה. עם זאת, הוא עשוי למנוע פגיעה בערכו של הנכס ואף לשפר אותו.
 • ההיבט האסתטי: מבנה אמור להיות מקום שנעים לגור או לעבוד בו, גם מההיבט הפשוט של מראה המקום. בשונה מהתיישנות אשר מתבטאת ביסודות המבנה, כאן מדובר יותר על היבטים כסדקים ופגמים בצבע, אשר נראים לעין.

מה עושים קבלני שיקום מבנים? כמה שיקולים מעשיים

המשימה המורכבת של שיקום איכותי ותקני של מבנה כוללת היבטים רבים, הן תכנוניים והן טכניים מעשיים בעבודה עצמה. בין השאר, נלקחות בחשבון נקודות כגון אלה:

 • הערכת הנזקים - כיום יש מבחר שיטות ועזרים, אשר מאפשרים להעריך את מצב המבנה בצורה מדויקת למדי. כמובן, האינדיקציות הראשוניות לכך הן כאלה שניתן לראות בקלות והן אלה שמביאות בדרך כלל ליוזמה של תיקון המצב. הכוונה לתופעות כגון נשירת בטון, חשיפת קורות זיון וכן היקף וחומרת הסדקים ברחבי המבנה.
 • לוחות זמנים - שיקום מבנים הוא תהליך שדורש זמן ותכנון יסודי וסבלני. זה לא המקום לקיצורי דרך וחיפזון. מצד שני, שיקום מבנים מסוכנים עשוי להיות צורך דחוף למדי.
 • חיזוק ותיקון מגוון סוגי אלמנטים במבנה - כאמור, שיקום מבנים מתייחס לתיקון מבנה שהידרדר מבנית, ביחס למצבו המקורי. חיזוק המבנה, יהיה כפי הנראה היבט מרכזי בתהליכי השיקום. בין אם זה עמודים, קורות, רצפות בטון מסוג טרצו, מיקרוטופינג בטון, חיפוי מסוג רזינה ועוד.
 • מבחר אמצעים לביצוע העבודה - יש שיטות רבות לחיזוק מבני ושיפור המצב. למשל אמצעים לתיקון והחלפת חלקים בלויים, עיבוי ותמיכה בחלקים קיימים, שיפור בלימת זעזועים או חיזוק המסגרת של הבניין.
 • שימוש בחומרים מרוכבים - חומרים מרוכבים הם חומרים אשר עשויים משילוב של כמה חומרים אחרים. שילוב זה, מעניק לחומר המרוכב תכונות משופרות מסוגים שונים. ניתן להשתמש בהם בין השאר, כעזר לחיזוק קורות ועמודים. בתעשיית הבנייה בולט במיוחד החומר המרוכב Fibre-reinforced plastic או FRP.
 • שיקום בטון - מאחר שבטון מהווה אלמנט בולט כל כך במבנים, כולל ביסודותיהם, הוא נמצא במרכז העניינים גם בפרויקטי שיקום. בהתאם לכך, שיקום בטונים מהווה תחום התמחות מיוחד, עם מוצרים ותהליכי עבודה אשר נותנים מענה מיטבי, ספציפית לנושא זה.
 • איטום - איטום הוא היבט בולט נוסף במסגרת עבודות שיקום. מחד, עקב העובדה שהוא עשוי להתבלות עם הזמן או להיות מבוצע מלכתחילה בצורה לא איכותית. מאידך, לאור חשיבותו הרבה, מהיבטים כגון מניעת נזקים נוספים למבנה. לאיטום יש גם השלכות לא מבוטלות מבחינת חסכון באנרגיה ואף מבחינה בריאותית, כתוצאה מרטיבות ועובש.
 • לא רק בליבה - שיקום מבנים מתמקד לרוב בליבה, אך בסיומו הוא גם ייקח בחשבון עבודות גמר שונות, כגון טיח, צביעה והתקנת חיפויים לפי הצורך.
TOP