יציקות בטון

מגוון אפשרויות בשימוש ובתיקון

בטון הוא תערובת חומרים מופלאה הנמצאת בשימוש האנושות מזה שנים רבות. המטרות לשמן הוא מיושם רבות ומגוונות, ולרוב, ההתחלה היא יציקת בטון. התערובת במצבה הנוזלי מיושמת בשטח, במקום ובאופן שתוכנן, וזאת במטרה להתייבש, להתקשות, ולהפוך לחלק חיוני במבנה חדש או בשינויים במבנה קיים. להלן עוד מספר עובדות מעניינות בהקשר השימוש העסקי.

יציקת בטון: היסטוריה ארוכה, אפשרויות רבות

על בטון מעביר אור שמעתם? מיד נסביר במה מדובר. נתחיל מכך, שעם השנים, התפתחו סוגים רבים של תערובות בטון. התערובת הבסיסית הקלאסית (כיום), מבוססת על חול, חצץ, צמנט ומים. הצמנט מאפשר "להדביק" את כל העסק היטב ביחד, והוא מהווה למעשה חומר מליטה. באופן עקרוני, מדובר ברעיון ובגישה פשוטים למדי. התוצר המתקבל קל לעבודה, ונותן תוצאות שימושיות מאוד. למעשה, יציקת בטון היא דבר שאפילו אנשים פרטיים יכולים לעשות לבד.

מצד שני, את הבסיס הפשוט הזה ניתן לשכלל באופנים רבים ומעניינים, ואכן, הכימיה שמאחורי עולם הבטונים מהווה תחום מחקר ופיתוח מדעי תעשייתי, העשוי להיות מאוד משוכלל בעתיד. דוגמה מעניינתף אם כי די אנקדוטלית בינתייים, היא שימוש בבטון משולב בסיבים אופטיים. תוצאת השילוב הזהף היא חוזק ובידוד של בטון וגם העברת אור. בשורה התחתונה, הודות לכל היתרונות והיכולות, בשילוב עם הגמישות באפשרויות, השימוש בבטון היה ועודנו נפוץ ביותר.

יציקת רצפת בטון

רצפת בטון מספקת בקלות מראה תעשייתי באמצעות הצבע האפור האופייני לחומר זה ולתעשייה. יחד עם זאת, זו בהחלט לא האפשרות היחידה. רצפת בטון יכולה להיות מתוכננת ומבוצעת, באופן שיתאים גם לסביבות עסקיות מגוונות, כולל כאלו שחייבות להראות טוב מול לקוחות. ניתן לספק למשטח מסוג זה גימורים בצבעים, גוונים ומרקמים רבים. במבט על, הקמת רצפת בטון תתבטא בשלבים האופייניים הבאים:

1. תכנון: תכנון התהליך בהתאם לדרישות ולתנאים בשטח הוא שלב מקדים וחיוני. באמצעותו, ניתן יהיה לדעת עלויות ולוחות זמנים, להסכים לגביהם ולצאת לדרך.

2. בידוד: אם הרצפה צמודה לקרקע, יציקת רצפת בטון, כולל רצפת בטון מוחלק, צריכה לקחת בחשבון גם את היבט הרטיבות. לכן, יידרש פתרון איטום, שמטרתו למנוע מהרטיבות להגיע לבטון וממנו לשאר המבנה.

3. מסגור לבטון: כדי שהיציקה של החומר במצבו הרטוב לא תתפשט לצדדים, יש ליצור מבנים זמניים שיחזיקו אותו במקום.  

4. פריסת רשת ברזל או שימוש בסיבי מאקרו סינתטיים: מחזק את הבטון ומקטין באופן טבעי את נטייתו להיסדק. 

5. הכנת התערובת: כאן מדובר על הכנת תערובת הבטון, בהתאם לתכנון שהוחלט עליו. כמובן, ניתן ליצור רצפות בהן יש בטונים מסוגים שונים, בהתאם לצורך.

6. יציקה: בעבודות יציקה גדולות לשוק העסקי, ייעשה שימוש במשאית בטון, אשר תגיע עם התערובת מוכנה ותקצר את התהליך. בהתאם לתנאים בשטח, עשוי להתאים גם שימוש במשאבת בטון.

7. החלקה/יישור: ניתן להחליק משטחי בטון גדולים בעת תהליך יציקתם במהירות ובאיכות גבוהה באמצעות מכשיר "הליקופטר".

תיקון יציקת בטון

יציקה מסוג זה עשויה להיפגם עם הזמן בדרכים שונות, וזה יכול לבוא לידי ביטוי בסדקים, חלודה בברזלי הזיון או במשטח בטון שאינו ישר. יציקת בטון באיכות הדורשת תיקון, עשויה להיות כמובן גם תוצאה של עבודה חובבנית או עתירת "עיגולי פינות". ככל שמדובר ביישום נרחב המיועד למטרות עסקיות, נזקים מסוג זה עשויים להיות כספיים ותדמיתיים. כמובן, מוטב למנוע זאת מראש. אבל אם הדבר אכן מתרחש, יש לכך בהחלט פתרונות טובים.

תיקון יציקת בטון עשוי להידרש מטעמים אסתטיים, אך פעמים רבות גם מסיבות פרקטיות. למשל, כאשר מדובר במשטח עליו נוסעות מלגזות וחשוב שהנסיעה תהיה "חלקה". במטרה לטפל במקרה שהיציקה פגומה, ניתן לבצע תהליכים שונים של "שיקום בטונים". יש תיקונים מקומיים קטנים, אשר ניתן לבצע עם חומרים המיועדים למטרות שיקום בטון. ישנה גם האפשרות של שימוש בשיטת מדה מתפלסת, שהיא חומר המיישר את עצמו לבד ומתקשה. אך יחד עם זאת, אלה לא האפשרויות היחידות. 

יציקת בטון על בטון קיים

יציקת בטון על בטון קיים מספקת פתרון לפגמים על שטח נרחב. יציקה זו למעשה עוקפת במידה מסוימת את הצורך לתקן ישירות את המשטח הקיים, באמצעות כך שיוצקים מעליו משטח חדש ותקין. גישה זו, גם מאפשרת לשנות במהירות יחסית את מראה המשטח. בגישת מיקרוטופינג בטון, שכבת הציפוי עשוי להיות אפילו בעובי של מילימטרים בודדים.

משטחי בטון כתשתית לחיפויים

משטחי בטון ממלאים תפקיד חשוב מאוד במבנים, אם כי לא בכל מקרה הבטון חשוף ונראה לעין. למען האמת, במרבית המבנים, יציקת בטון מתפלס היא התשתית המתאימה שעליה מבצעים את החיפוי. ניתן לחפות באמצעות מרצפות, רצפת אפוקסי או בחיפויים נוספים. כאשר מדובר על יציקה כזו, אין חשיבות יתרה למראה הבטון ולמידת החספוס שלו, והסיבה לכך היא ששכבת הבטון עומדת להיות מחופה ומוסתרת. כמו כן, חשוב שהיציקה תהיה תקנית, בטוחה ויציבה לאורך זמן, במטרה לספק למבנה את רמת היציבות הנדרשת.

יציקת בטון מחיר

משטחי בטון ממלאים תפקיד חשוב מאוד במבנים, אם כי לא בכל מקרה הבטון חשוף ונראה לעין. למען האמת, במרבית המבנים, יציקת בטון מתפלס היא התשתית המתאימה שעליה מבצעים את החיפוי. ניתן לחפות באמצעות מרצפות, רצפת אפוקסי או בחיפויים נוספים. כאשר מדובר על יציקה כזו, אין חשיבות יתרה למראה הבטון ולמידת החספוס שלו, והסיבה לכך היא ששכבת הבטון עומדת להיות מחופה ומוסתרת. כמו כן, חשוב שהיציקה תהיה תקנית, בטוחה ויציבה לאורך זמן, במטרה לספק למבנה את רמת היציבות הנדרשת.עבודות בניין הן לא עניין פשוט, ולכן גם לא זול. מדובר בעבודות כבדות הכרוכות במכשור מסורבל וציוד כבד, ופרמטרים אלו בהחלט משפיעים על המחיר. כאשר אתם מבררים על יציקת בטון מחירים, יהיה עליכם להתייחס לפרמטרים הבאים:

גודל השטח: ככל שהשטח עליו אתם עומדים לבצע את היציקה גדול יותר, כך המחיר הכללי יהיה גבוה יותר, אך המחיר עבור מ"ר אחד יהיה להיות נמוך יותר. הסיבה לכך היא, שבסופו של דבר, הציוד כבר בשטח, וכך גם החומר, כך שהמחיר עשוי להיות משתלם יותר כאשר מבצעים יציקה על שטח נרחב.

נתוני שטח: גם פרמטר זה משפיע על המחיר. האם מדובר על יציקה על מגרש ריק בגובה הכביש? האם מדובר על יציקת בטון על אדמה או על תשתית אחרת הקיימת בשטח? האם זו יציקה בגובה, ולכן זה מצריך מנופים? האם יש גישה נוחה לשטח? כל השאלות הללו מהוות גורם העשוי להשפיע על המחיר.

החלקה: מחיר יציקת בטון עבור מ"ר נקבע גם לפי סוג הגימור הרצוי. בעוד שביצוע יציקה זו כתשתית לחיפוי לא לוקח בחשבון את מראה היציקה, הרי כשמדובר על יציקות העתידות להישאר חשופות, יש לבצע שלבים נוספים ולהשתמש גם בחומרים נוספים במטרה ליצור את המרקם החלק והרצוי למשטח הבטון, שלבים שונים אלו של היציקה כרוכים בעלויות נוספות.

כמה עולה יציקת בטון מוחלק?

בשנים האחרונות, החומר הבטוני הפך להיות אופנתי, והוא משמש גם כחומר גמר. לכן, יש לא מעט מבנים בהם מבצעים יציקות בטון שנועדו להישאר חשופות. חשוב להבין כי לא מדובר על יציקות בטון רגילות, אלא מדובר על בטון מוחלק. לסוג זה של יציקות בטון מראה אסתטי, וניתן לשלב גם הטבעות או גוונים שונים. באמצעות כך, ניתן לעצב חללים שונים, פנימיים וחיצוניים, וליצור עיצוב עכשווי, חלק ואסתטי. את ההחלקה מבצעים באמצעות מדה מתפלסת, שהיא חומר ייעודי אותו מיישמים על השטח, מפלסים אותו, ועוזרים לו לחפות את כל המשטח באופן אחיד, ובסופו של דבר התוצאה היא חלקה ואחידה מאוד. על יציקת בטון מוחלקת ניתן ליישם פרקטים, לפרוס שטיחים או לצבוע בצבע אפוקסי. 

יציקת בטון מותאמת לעיצוב הרצוי

בשנים האחרונות, החומר הבטוני הפך להיות אופנתי, והוא משמש גם כחומר גמר. לכן, יש לא מעט מבנים בהם מבצעים יציקות בטון שנועדו להישאר חשופות. חשוב להבין כי לא מדובר על יציקות בטון רגילות, אלא מדובר על בטון מוחלק. לסוג זה של יציקות בטון מראה אסתטי, וניתן לשלב גם הטבעות או גוונים שונים. באמצעות כך, ניתן לעצב חללים שונים, פנימיים וחיצוניים, וליצור עיצוב עכשווי, חלק ואסתטי. את ההחלקה מבצעים באמצעות מדה מתפלסת, שהיא חומר ייעודי אותיציקה מסוג זה כיום נחשבת לחלק מתחום מתקדם ומאפשר מאוד, וניתן לשלב בו טכניקות מתקדמות וחומרים ייחודיים המאפשרים לבצע יציקת בטון מוחלק במראה אסתטי ויפה. בעבר, יציקה זו הייתה תשתית לחיפוי, אך כיום ניתן לבצע יציקת בטון על אדמה או על כל תשתית קיימת אחרת, ולהשיג תוצאה אסתטית, חלקה ויפה, התורמת את חלקה למראה של החלל.ו מיישמים על השטח, מפלסים אותו, ועוזרים לו לחפות את כל המשטח באופן אחיד, ובסופו של דבר התוצאה היא חלקה ואחידה מאוד. על יציקת בטון מוחלקת ניתן ליישם פרקטים, לפרוס שטיחים או לצבוע בצבע אפוקסי. 

הצעות מחיר יציקת בטון למטר

לאחר שהחלטתם איזו יציקה ברצונכם לבצע, עליכם לפנות אל חברות ואנשי מקצוע במטרה לקבל הצעות מחיר יציקת בטון. תמיד נכון לקבל הצעות מחיר יציקת בטון מכמה חברות, וזאת על מנת שתוכלו להבין מהו המחיר הממוצע המקובל בענף, להכיר את האופציות המוצעות, ולבחור מתוכן את הצעת המחיר המשתלמת והטובה ביותר בהתאם לפרמטרים שלכם. יציקת בטון על אדמה מחיר משתלם מחד, ומאידך, ברמה המקצועית הוא באיכות מצטיינת. ראוי לציין, כי אנו מציעים מגוון שירותים נוספים כדוגמת רזינה ועוד.

 

יציקת בטון- שאלות ותשובות

לא מעט אנשים מתלבטים לגבי ביצוע יציקת בטון על אדמה. שאלה זו מתעוררת כאשר קיים שטח המכוסה באדמה טבעית, וזה יכולה להיות חצר ביתית או כל מגרש אחר אשר מעוניינים לעשות בו שימוש המצריך משטח חלק ונקי. יציקת בטון על אדמה מחיר הוא לא יקר, ולכן הוא עשוי להיות פתרון משתלם ומתאים למגוון מקרים, אם כי חשוב מאוד לתת את הדעת על כך שסוג היציקה והמראה אליו אתם חותרים, משפיעים על המחיר במידה רבה. אי אפשר להשוות יציקת בטון מחיר לבין מחיק של יציקה מוחלקת. ככל שהעבודה מורכבת משלבים רבים יותר, וככל שהיא עושה שימוש בחומרים מתקדמים יותר, כך העלויות תהיינה גבוהות יותר.

 

TOP