ליטוש בטון

Polished Concrete

ליטוש בטון - FGS PermaShine

מערכת בטון מלוטש FGS PermaShine מבית L&M חברת הכימיקלים לבטון, המובילה מארה"ב והמיושמת בישראל באופן בלעדי ע"י טכנוקריט (1992) בע"מ הפכה בשנים האחרונות לבחירה המועדפת עבור רצפות תעשייתיות, מסחריות ודקורטיביות במקרים בהם נדרשת רצפה חלקה ועמידה. הכימיקלים המוחדרים לבטון יחד עם טכנולוגיית ליטוש בטון המתקדמת ביותר בעולם יוצרים רצפות עמידות, קלות לתחזוקה שאינן דורשות חידוש מידי כמה שנים כבמערכות ציפוי שונות. ליטוש בטון עושה אותו ידידותי לסביבה, כלומר "ירוק". ניתן לחדש כמעט כל רצפת בטון ישנה על ידי טיפול כימי ומערכת ליטושים ולהחזירה לשימוש כרצפה חדשה. החזר האור המשופר חוסך אנרגיה. הצורך בתחזוקה הוא מזערי וכך נוצר פתרון רצפה יעיל בעלות נמוכה. ניתן להחדיר צבע לעומק הבטון המלוטש במספר שיטות וזאת, תוך כדי תהליך הליטוש.

רצפת בטון מלוטש: למי ולמה זה מתאים?

ליטוש רצפת בטון מתאים ליישום בסביבה תעשייתית ומסחרית מסוגים שונים, ניתן ליישם עקרונית גם במבנים פרטיים. למשל בחניית רכבים. עם זאת, עסקים במיוחד עשויים להזדקק לכך, לאור השחיקה הרבה שרצפות בטון עוברות אצלם. שחיקה אשר נגרמת עקב תנועת רכבים כבדים בסביבה כגון מוסך או בסביבה של תנועת מלגזות רבה, נפילה של חפצים כבדים (למשל במחסן) ועוד. כלומר מדובר בתהליך חידוש, לשם שיפור מראה הרצפה אשר הידרדר לאורך השנים. לעתים, עשוי להיגרם נזק למראה המשטח בבת אחת.

מה נותן לכם ליטוש רצפת בטון?

כאמור, ליטוש מסוג זה מספק כמה וכמה תועלות שימושיות, בהן

  • שיפור אסתטי: יש סוגים רבים של משטחי ריצוף ואופני כיסוי עבורם, כגון שכבת רזינה (Rezina). אך בטון הוא פעמים רבות מסוג המשטחים, אשר סופגים במיוחד כתמים וצוברים לכלוך. לכן, האפקט שמתקבל בעקבות ליטוש רצפת בטון, עשוי להיות מרשים במיוחד.
  • צבע, גוון וגימור לבחירתכם: לא מדובר רק על תוצאה שהיא מעין ניקוי. מתקבל לבסוף משטח בעל גימור אחיד, מאוזן, חלק ויפה. ניתן לקבל גם שינוי בצבע הריצוף, כחלק מתהליך הליטוש ולבחור בין גימור מט או מבריק.
  • עמידות: תקבלו תוצר עמיד מאוד לאורך זמן, בדומה למשטח המקורי ואף יותר מכך. כולל בתנאי חוץ מאתגרים.
  • קלות תחזוקה: לא תצטרכו להוציא זמן ועלויות רבים, בכל הנוגע לתחזוקה השוטפת.
  • ידידותי לסביבה: ולמי שזה חשוב להם, רצפת בטון מלוטש היא גם ירוקה מבחינת הרכבו והשפעתו על הסביבה.

ליטוש בטון מחיר והיבטים כספיים נוספים

ייתכן שמשטח הבטון המקורי תוכנן להיות חזק אבל פשוט וזול, בשונה מפתרון מורכב יותר כגון טרצו. גם בהזמנת ליטוש בטון מחיר עשוי להיות שיקול חשוב מאוד עבורכם. בעיקר בהיקפי עבודה גדולים. עם זאת, מדובר בעלות יחסית לא גבוהה של עבודה חד פעמית, אשר תחסוך לכם לא מעט כסף בהמשך. ליטוש בטון קיים הוא פתרון משתלם, אשר חוסך את הצורך בהחלפת ריצוף קיים שהתיישן והתבלה. הוא גם חוסך באנרגיה. זאת, תודות לקלות הניקוי וגם לגימור המבריק, אשר מחזיר אור ובכך חוסך מעט בהוצאות התאורה (שעשויות להיות גבוהות למדי בעסקים).

כיצד מבוצע ליטוש ביהלום?

עקרונית, תהליך ליטוש בטון הוא מורכב למדי ומבוצע ע"י חברות מומחות לכך והוא מתבטא בסדרת ליטושים רבים, 7-10 שלבי ליטוש הכוללים הסרת שכבת הדייס הצמנטי העליונה (מילימטרים בודדים) של המשטח. לאחר מכן משולבת החדרת כימיקלים לתוך המשטח והמשך ליטושים. בכך, מסירים בבת אחת לכלוך וכתמים שונים שהצטברו על פני המשטח לאורך השנים, נפטרים מנזקים קטנים שונים שנוצרו למשטח וגם מיישרים אותו. לבסוף, מיושם סילר בהספגה, בכדי להגן על המשטח המלוטש. בעבר נהגו ללטש משטחים כאלה באמצעות דיסק מבוסס אבן, אך כיום מדובר על ליטוש בטון ביהלום. זמן העבודה תלוי בגורמים רבים, בהם בולט גודל המשטח שבו מתכוונים לטפל. קחו בחשבון, שהתהליך כולל גם זמני המתנה שונים.

ליטוש בטון ועוד

להלן מספר נקודות חשובות נוספות שכדאי לדעת בהקשר זה:

  • לא רק לריצוף: ניתן ללטש גם קירות בטון ומדרגות בטון. במקרה זה, הליטוש יבוצע באמצעות מכונה המאפשרת ליטוש בטון ידני בצורה נוחה.
  • ליטוש בטון מוחלק: ניתן ללטש בצורה כזו גם ליטוש בטון מוחלק. עם זאת, חשוב שלא להתבלבל - מכשיר ה"הליקופטר" אשר משמש להחלקת בטון, לא משמש עבור ליטוש בטון. "הליקופטר" מופעל רק על משטחי בטון חצי יבשים, לאחר יציקתם.
  • מה העובי המקורי?: חיוני לקחת בחשבון מראש, שעובי שכבת הבטון הקיימת הוא שיקול חשוב מאוד. אם היא דקה במיוחד (למשל בכיסוי בשיטת מיקרוטופינג), הליטוש ישאיר שכבת בטון שלא תהיה חזקה מספיק.
  • הזדמנות לשיפור נוסף: סביב תהליך הליטוש ניתן לשלב כמובן גם פעולות שיקום ותיקון מסוגים שונים, על פי הצורך. למשל מילוי חור גדול במשטח.

מסיר הכל - כאמור, ליטוש בטון מסיר את השכבה העליונה במשטח. לכן, הוא יהרוס דוגמאות דקורטיביות שהוטבעו בו.

TOP