טרצו

טרצו ונציאני מינראלי
המראה העתיק - הטרנד המודרני

טרצו הוא נושא מעניין. גם קלאסי, בעל היסטוריה ארוכה וגם מודרני ועכשווי. הסוד מאחורי שילוב מיוחד זה, הוא כנראה הגיוון הרב אותה מציעה אפשרות זו לצד יתרונותיה הרבים.

אז מה זה טרצו?

Terrazzo הוא סוג ריצוף, ועקרון הכנתו הבסיסי פשוט למדי: בתוך בסיס של תערובת צמנט, משלבים אגרגטים מסוגים שונים. הצמנט, בהתאם לתפקידו הקלאסי, ישמש כחומר שיאחד את הכל. "מתכון" האגרגטים ששמים בו, הוא זה שיקבע במידה רבה, את אופי התוצר הסופי ואת מראהו הייחודי. ניתן לשלב לצורך כך מגוון רחב של חומרים, בהם שברי זכוכית, שיש ואף גרניט. פיגמנטים שונים, מוסיפים ותורמים בהיבט הצבע שייתקבל. במידה וישנו צורך בחלוקת המשטח, ניתן לעשות זאת בעזרת שילוב פסי מתכת ייעודיים לכך ביצירת הרצפה. זאת, לשם יצירת דוגמאות שונות במשטח, שאינן חייבות להיות בקווים ישרים אגב, הפרדת אזורים בצבעים שונים ועוד. ריצוף טרצו נמצא בשימוש רחב, במגוון סביבות עסקיות, תעשייתיות וביתיות.

הליטוש שעושה את ההבדל

הכנת רצפת טרצו מסתיימת בתהליך ליטוש יסודי וזהו למעשה שלב חשוב ביותר. התוצאה המתקבלת ממנו לבסוף, היא משטח אחיד וחלק, עמיד ויפה במיוחד. הליטוש מחליק את המשטח ומיישר אותו וגם מפיק מהאגרגטים ששולבו בו, את האפקט הויזואלי המרהיב. כמו כן, איטום הוא תהליך עבודה נוסף שאופייני לבצע ברצפות אלה, אשר מספק עמידות בפני נזקים מסוגים שונים. הן נזקים של חומרים כימיים למיניהם ורטיבות בכלל והן נזקים ממכה, גרירת חפצים על פני המשטח וכדומה.

רצפת טרצו - המראה העתיק

המצרים וגם האיטלקים, הבינו לא מעט בבנייה והיו משקיענים גדולים בתחום זה. יש הטוענים, שמקורותיו ההיסטוריים של ריצוף טרצו עתיקים מאוד. עד כדי כך, שרואים סימנים לכך אפילו בתקופת מצרים העתיקה. מה שידוע בוודאות, הוא ששיטת ריצוף זו התפתחה באופן מתקדם, במאות האחרונות באיטליה ומשם לכל רחבי העולם, כולל ישראל. חומרי גלם וטכניקות עבודה, הן לייצור חומרי הצמנט והאגרגטים והן לייצור הריצוף, הוסיפו להשתכלל עם השנים. למעשה, המהפיכה התעשייתית והתפתחויות מודרניות בדמות מכונות ליטוש חשמליות, הזניקו את התחום קדימה. הן גם סייעו לצמצם מחירים.

הטרנד המודרני של ריצוף טרצו

לעתים, כאשר ישנה מגמה עיצובית עם מראה מובהק ואחיד יחסית, היא נמאסת על הציבור יחסית במהירות. המצב שונה למדי, לגבי אלמנטים עיצוביים שהם גמישים במיוחד במראה שניתן לקבל באמצעותם. כזה הוא ריצוף טרצו. מחד, יש לו אמנם את המראה האופייני הכללי שמספק פיזור האגרגטים, כמוטיב חוזר בכל המשטח. אלא שמראה זה עשוי להיות מגוון למדי, בדוגמאות, בגודל האגרגטים המשולבים, בצבעם, בגוונים, בגימור המתקבל ועוד. מחד, ניתן להשתמש בריצוף זה למשל עבור שיפוץ דירה פרטית ישנה, מתוך מחשבה על "רצפה כמו בבית של סבתא". מאידך, ניתן לשלב ריצוף כזה בעיצוב של בית מודרני, באופן שיתאים לאופיו של כל כל חדר (כגון המטבח או הסלון) וגם יהווה אלמנט ויזואלי, אשר מספק עקביות ואופי אסתטי מיוחד, לבית כולו. כמו כן, ריצוף הוא דבר שמבוצע במחשבה לטווח ארוך. כך שבעזרת בחירה חכמה של פתרונות טרצו ריצוף עשוי להיות אחד האלמנטים במבנה, אשר יתאימו לדייריו למשך שנים רבות.  

היתרונות הרבים 

ריצוף בשיטת טרצו מספק יתרונות רבים ומשמעותיים, כולל

· כל עיצוב לבחירתכם - רצפת טרצו יכולה להיות מיושמת במגוון רחב של דוגמאות, צבעים וגימורים. היא גם יכולה להשתלב בעיצובים רבים של המבנה, כולל ריצוף שונה מעט באזורים שונים. אגב, נקודה מעניינת, היא שניתן ליישם את שיטת הטרצו גם על קירות.

· מחיר משתלם - ריצוף מסוג זה, ניתן ליישום במחירים סבירים בהחלט. זאת, הן מבחינת עלויות חומרי הגלם והן מבחינת עלויות העבודה שדרושה לשם התקנת הרצפה. בהמשך, במקום להחליף רצפה, תוכלו לבצע תהליך פוליש מהיר ולקבל רצפה "כמו חדשה", במחיר נמוך.  

·  קלה לתחזוקה - רצפת טרצו לא זקוקה לניקיון רב. עמידותה גם מצמצמת את הצורך בתיקונים. לשם ריענון המראה המבריק, ניתן לבצע במשטח זה פוליש בכל תקופה.

·  עמידות לאורך זמן - רצפות מסוג זה עשויות להיות בנויות באופן חזק למדי. היבט חשוב למדי, הוא שהן עמידות בתנאי חוץ. כך שניתן להתקין אותן בפנים או בחוץ או גם וגם, לשם ההמשכיות העיצובית.

דוגמה מומלצת: טרצו - ® Lixio

LIXIO הנו מערכת טראצו מקורית מאזור ונציה, והינה שילוב של תערובת צמנט, מוספים שונים, אגרגטים ופיגמנטים ע"פ בחירת האדריכל, המקנים לה תכונות ייחודיות שלאחר התקשותה מתקבל משטח בטון חזק, המתאים לליטוש וחשיפת אגרגטים והפיכתו למשטח טראצו דקורטיבי. ביצוע הספגה של כימיקלים נוספים על בסיס ננו-ליתיום, היוצרים ריאקציות כימיות בלתי הפיכות בתוך המשטח הקשוי, תוך כדי ליטוש יהלומים ע"י ציוד מכני ייעודי, מקשיחים ומצופפים אותו וכן מגדילים את עמידותו בפני שחיקה, נגיפה, מזהמים שונים וכן נגד פגעי מזג אויר ועוד. טראצו LIXIO הנו "ירוק", ידידותי לסביבה ומתאים לשטחי פנים וחוץ.

ריצוף טרצו - עוד מספר תובנות לסיום

לא חסרים כיום חומרי גלם איכותיים, טכניקות ריצוף שימושיות ורעיונות עיצוביים מעניינים. לרשות חובבי בנייה ומקצוענים, עומד בשלב זה ידע עשיר מאוד על דברים אלה. זאת, תודות למידע רב שהצטבר, נחקר, שולב ופותח. גם "אחורה" בראייה היסטורית וגם "לרוחב", כיום, כאשר ניתן לחלוק ידע מקצועי ולייבא חומרים וכלי עבודה, מכל רחבי העולם ובקלות. מתוך העושר הרב שמצב זה יוצר, בולטים בשטח במיוחד ה"להיטים" שמוכיחים את עצמם יותר מכל. כך שהצלחת הטרצו גם כיום ובכל רחבי העולם, לצד פתרונות כגון ציפוי אפוקסי, מיקרוטופינג בטון או רזינה, מדברת בעד עצמה.

TOP